Ученичка размена у оквиру Superschools пројекта умрежавања школа Западног Балкана, остварена је између DUCOR “Партенија Зографски“ из Скопља и Медицинске школе из Чачка. На потребу оснаживања здравствене културе и одговорног односа према здрављу ученика из Македоније одговорили су ученици из Чачка у вршњачкој едукацији. Са друге стране, будући да школу „Партенија Зографски“ похађају ученици делимично или потпуно оштећеног слуха, ученици чачанске школе значајно су подигли ниво инклузивне културе и оснажили је кроз искуствено учење и сарадњу.
Ученици су у Чачку боравили од 1. октобра до 7. октобра. У тим данима били смо домаћини који су осмислили интересантан и садржајан програм. Након традиционалног дочека сољу и хлебом и изложбе у холу школе о дружењу и боравку у Македонији, упознали смо ученике са школом и програмом. Први дан био је посвећен вршњачком радионицама о здрављу који су припремили наше ученици: о менталном и репродуктивном здрављу, болестима зависности и здравој исхрани. Радионице су одржане у мејкерслабу. Тог дана школу је посетила ТВ екипа Лав телевизије. Посебно занимљиве радионице биле су у оквиру представљања школе и њених смерова које су организовале професорке Сања Ђокић и Марија Спасојевић у лабораторији, Драгана Мајсторовић у апотеци и Марија Крсмановић у хематолошкој лабораторији. Посетили смо установе културе: Градску библиотеку “Владислав Петковић Дис”, Народни музеј, Културни центар, потом Канцеларију за младе, где је одржана радионица Моћ позитивних порука, установе инклузивне културе ШОСО “1. новембар” и Удружење глувонемих, упознали град, обале Мораве. Цео један дан био је посвећен лепотама Овчарско-кабларске клисуре, манастира Никоље и мале цркве Кађенице, вожњи катамараном уз стручно вођење професора Горана Шипетића. Ученици су се креативно изражавали на малом часу фолклора са кореографом и нашом професорком Маријом Крсмановић, у радионицама посвећеним пријатељству, демократским вредностима правећи букмаркере и поетски пишући заједничку песму. Последњег дана учествовали су у динамичној и интересантој потрази за благом коју је координирала професорка Јелена Драмићанин.
Ученици су били смештени у хотелу Београд.
У радионицама, сарадњи и заједничком времену неговане су позитивне вредности пројекта: мултикултуралност, толеранција, комуникацијске вештине, пријатељство, али је најлепша потврда успешности пројекта била непрестано присутна добронамерност и људска топлина. Ученици су својим ангажовањем потврдили крилатицу организације RYCO да бољи регион почиње с њима.
Извештај поднели:
Ђорђе Јеремић и Сања Перовановић